Digitalna škola

Erasmus+ projekt "Digitalna škola" Upravne škole Zagreb odobren je 2018. godine.

Projekt traje od 1. studenoga 2018. godine do 30. travnja 2020. godine.

Rezultati SWOT analiza i upitnika provedenih u školi, pokazali su da, iako se svakodnevno koriste IKT-om, učenici to čine pasivno i površno. Uvidom u nastavu svih nastavnika i nastavnih predmeta te analizom uvida  ustanovljeno je da često nekritički pristupaju informacijama, a vrlo malo učenja događa se u virtualnim prostorima. Nastavnici u poučavanju rijetko koriste IKT metode usmjerene na aktivno učenje i iskazuju potrebu za stručnim usavršavanjem u tom području. Četvrtina roditelja ne posjeduje dovoljne digitalne kompetencije za pristupanje e-dnevniku kako bi pratili uspjeh svoga djeteta u školi. Planovi i programi su zastarjeli, od prije 15 godina. Analiza uvida u nastavu je pokazala da nedovoljno koristimo unutarnje kapacitete u obogaćivanju školskog kurikuluma usmjerenog na osobne i profesionalne potrebe učenika i potrebe tržišta rada. Potrebno je razvijati digitalnu, čitalačku, financijsku, medijsku i pravnu pismenost naših učenika, nastavnika, djelatnika i roditelja. Školski tim za kvalitetu i Povjerenstvo za samovrednovanje škole, u suradnji s učenicima, roditeljima i svim djelatnicima škole zaključili su da je nužno učenje i poučavanje prilagoditi interesima učenika i napretku tehnologije koju učenici koriste u svakodnevnom životu s ciljem razvoja generičkih i strukovnih kompetencija.  Postojeća situacija sa zastarjelim programima može se znatno poboljšati razvijanjem digitalne škole  i unapređenjem školskog kurikuluma koji će u većoj mjeri odgovoriti na specifične potrebe učenika i tržišta rada.

Cilj projekta je unaprijediti kompetencije djelatnika u području učenja, poučavanja, vođenja i rukovođenja te strateški djelovati na razvoj digitalizacije svih procesa u školi. Različitim aktivnostima i alatima razvijat ćemo digitalnu, financijsku, medijsku, pravnu i čitalačku pismenost učenika, roditelja i djelatnika. Motivirat ćemo nastavnike i djelatnike škole na kontinuirani profesionalni razvoj, a sve ostale dionike na cjeloživotno učenje.
Projektni tim čini osam osoba koje uključuju četiri nastavnika strukovnih predmeta, jednu nastavnicu općeobrazovnih predmeta, stručne suradnice: pedagoginju i knjižničarku te ravnateljicu. Raznolikost profila osoba i njihovih kompetencija u projektnom timu doprinijet će većem i raznolikijem broju aktivnosti te kvaliteti zajedničkih aktivnosti po završetku mobilnosti, kao i broju aktivnih korisnika na koje će projekt imati utjecaja.

Članovi projektnog tima Eramsus+ projekta Digitalna škola.

« Prosinac 2020 »