OBAVIJESTI

BESPLATNO CIJEPLJNJE PROTIV HPV-a- INFORMATIVNI RODITELJSKI SASTANAK

Autor: Marija Hazdovac, 18. 10. 2016.

U srijedu 26.10.2016. u 18 sati u prostorijama školske čitaonice (II. kat desno) školska liječnica dr. Tatjana Petričević- Vidović održat će informativni roditeljski sastanak za roditelje učenika prvih razreda, vezano za cijepljenje protiv infekcije HPV-om.

Učenicima će biti podijeljen letak s informacijama vezanim za cijepljenje. Molimo roditelje da do ponedjeljka 24.10.2016. pisano potvrde dolazak na roditeljski sastanak, te da učenici te potvrde dostave pedagoginjama.

Cijepljenje protiv HPV-a

Većina ljudi se tijekom života zarazi humanim papiloma virusom (HPV-om). Učestalost infekcije najviša je kod mladih spolno aktivnih osoba. Infekcija Humanim papilomavirusom (HPV) može uzrokovati premaligne lezije genitalnog područja, rak vrata maternice, rak stidnice i rodnice kod djevojaka i žena, rak penisa kod muškaraca, a rak usta i grla, rak analne regije i bradavice anogenitalnog područja kod osoba oba spola.

Rak vrata maternice treći je po učestalosti rak kod djevojaka i žena u dobi od 15-44 godina. Jedna od 100 žena će tijekom života razviti rak vrata maternice. Više od 100 žena godišnje umre od raka vrata maternice u Hrvatskoj. Više od 2.000 djevojaka i žena godišnje oboli od prekanceroznih lezija vrata maternice.

Dostupna cjepiva protiv HPV-a su praktički 100% djelotvorna u sprečavanju trajne infekcije genotipovima 16 i 18 HPV-a koji su odgovorni za nastanak 70% raka vrata maternice. Četverovalentno cjepivo štiti i od genotipova 6 i 11 koji su odgovorni za preko 90% anogenitalnih bradavica. Dvovalentno cjepivo (genotipovi 16 i 18) primjenjuje se isključivo kod ženskog spola u tri doze (dvije doze u dobi od 9 do 14 godina). Četverovalentno cjepivo (genotipovi 6, 11, 16 i 18) primjenjuje se u oba spola u tri doze (dvije doze u dobi od 9 do 13 godina). Procjenjuje se da je u svijetu do sada primijenjeno više od 80 milijuna doza cjepiva protiv HPV-a.    Brojna istraživanja i dugogodišnje iskustvo cijepljenja pokazuju da je cjepivo protiv HPV-a sigurno. Uobičajene nuspojave su blage, kratkotrajne i prolaze spontano, dok su ozbiljne nuspojave izuzetno rijetke.

Prvi put u cijeloj zemlji besplatno cijepljenje protiv HPV-a

Besplatno i dobrovoljno cijepljenje protiv humanog papilomavirusa (HPV) omogućeno je u cijeloj zemlji. Tijekom ove školske godine mogu se besplatno cijepiti učenice i učenici 8. razreda osnovne škole i 1. razreda srednje škole. Ti učenici i učenice dobivaju u školi početkom školske godine pozive za cijepljenje u pisanom obliku. Do kraja 2016. godine mogu se besplatno cijepiti i sve učenice i učenici od 9 godina starosti nadalje s ciljem nadoknade ovog prava, jer su do prošle školske godine besplatno cijepljenje omogućavali samo pojedini gradovi i općine. Ovo je posebno važno za srednjoškolce jer će od školske godine 2017./2018. cijepljenje protiv HPV-a bit besplatno samo za učenice  i učenike 8. razreda osnovne škole.

Učenice i učenike cijepi školski liječnik nadležan za školu koju učenik pohađa kojemu se možete obratiti za dodatne informacije te dogovor o cijepljenju. Za cijepljenje učenica i učenika osigurano je četverovalentno cjepivo.

Cijepljenje protiv HPV infekcije učenica i učenika preporučljivo je radi smanjenja rizika od HPV infekcije i razvoja raka. Dostupno cjepivo namijenjeno je za prevenciju raka vrata maternice i čmara (anusa), premalignih promjena vrata maternice, stidnice, rodnice i anusa, te anogenitalnih bradavica prouzročenih određenim tipovima HPV-a. Od raka vrata maternice godišnje u našoj zemlji obolijeva više od 300, a umire više od 100 žena. Cijepljenje ne uklanja rizik, već ga smanjuje, tako da preporuke o preventivnim ginekološkim pregledima jednako vrijede za cijepljene i necijepljene djevojke i žene.

« Lipanj 2017 »

Pročitajte TIPKU 2016