Ovaj projekt nastao je na poticaj nastavnika naše škole koji su prošle godine prošli na natječaju Erasmus + „Zajedno prema kvalitetnijem učenju i poučavanju“ i kao nastavak osuvremenjivanja škole u cilju unapređenja kvalitete škole. Redovitom razmjenom iskustava i  praćenjem uspjeha naših učenika (Državna matura, školska i državna natjecanja, razredna postignuća, međugeneracijske usporedbe), ali i samovrednovanjem potreba za unapređivanjem metoda učenja i poučavanja nametnula se kao apsolutni imperativ suvremenog obrazovanja. U vremenu akcelerirajućeg i konstantnog tehnološkog napretka uslijed kojeg su se dogodile promjene i u načinu učenja i procesuiranja informacija, veliki je izazov za nastavnike slijediti te mijene, znati kako se prilagoditi novim generacijama i osuvremeniti nastavni proces s ciljem što boljeg učeničkog postignuća.

Projektom želimo unaprijediti kvalitetu naše škole, osuvremeniti školski kurikulum i ojačati kompetencije nastavnika u primjeni novih metoda. Cilj je osuvremeniti metode učenja i poučavanja, uvesti primjenu nove tehnologije u nastavni proces te osnažiti sposobnost nastavnika da kompetentnije prate potrebe učenika i planiraju buduće scenarije učenja i poučavanja.

Glavne aktivnosti projekata su strukturirani tečajevi koji će se realizirati u obliku šest pojedinačnih mobilnosti. Članovi tima (profesorica Hrvatskog jezika, profesorica Talijanskog jezika, profesorica Ljudskih prava, dvije profesorice Povijesti i profesorica ekonomske grupe) pohađat će strukturirane tečajeve u Finskoj, Portugalu, Grčkoj i na Islandu. Disperzijom tečajeva omogućit će se bogatije sveukupno znanje stečeno sudjelovanjem u ovom projektu s ciljem proširivanja metoda učenja i poučavanja. Tečajevi omogućuju predavanja, radionice, sudjelovanje u nastavi, posjet obrazovnim ustanovama, iskustveno učenje i praćenje primjera dobre prakse u europskim zemljama.

Motivacija svih sudionika je vrlo visoka. Svi će novostečena znanja implementirati u svoj svakodnevni rad, a paralelno s navedenim odvijat će se i diseminacijske aktivnosti te razmjena iskustava i s inozemnim kolegama putem raznih platformi. Osobita pozornost biti će usmjerena na prenošenje stečenih znanja i vještina ostalim nastavnicima unutar škole koja trebaju poslužiti kao poticaj za uključivanje u nove Erasmus + projekte.
Rezultati projekta očekuju se u obliku kvalitetnijeg kadra škole (osobni i profesionalni razvoj) i poboljšanja njihovih kompetencija u nastavnom procesu, ali i u vidu širenja multikulturalnosti,  višejezičnosti i tolerancije. Navedeno će rezultirati  boljim postignućima učenika i  većim zadovoljstvom  školom i sobom.  Osim pozitivnog učinka na učenike te nastavnike unutar naše škole, očekuju se jednako pozitivni učinci na lokalnoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Isto će uslijediti nakon niza diseminacijskih aktivnosti kojima će se osim prenošenja stečenih znanja poticati na cjeloživotno učenje, ali i na kreativnost u vidu povezivanja i osmišljavanja novih projekata. Portal eTwinning poslužit će za vrijeme odvijanja projekta za izvještaj i razmjenu iskustva i  nakon projekta za predstavljanja rezultata te stečenih znanja i vještina kolegama iz Hrvatske i ostalih europskih zemalja.

Pročitajte novi broj Tipke 2018

« Prosinac 2018 »